Kateri podatki o meni so na voljo bankam v SISBON-u?
Centralni kreditni register ali SISBON je zbirka podatkov o kreditnem statusu vsakega posameznika. Kreditne institucije ga uporabljajo kot eno osnovnih orodij pri izračunih kreditne sposobnosti, do zbranih podatkov pa lahko dostopamo tudi sami.
V članku lahko preberete:
- Kaj je SISBON?
- Kaj se v SISBONU nahaja?
- Koliko časa se hranijo podatki?
- Kdo prispeva podatke v SISBON?
- Kdaj lahko moje podatke preveri banka?
- Kako SISBON uporabljajo spletne banke kot je Ferratum?
Ko se odločimo za najem kredita, to pomeni, da bomo s finančno ustanovo, ki nam bo ko kredit odobrila, vzpostavili partnerski odnos. In kot pri vseh odnosih v življenju se mora med partnerjema vzpostaviti zaupanje, le to pa vedno temelji na tem kar partnerja drug o drugem vesta.
Med tem ko so banke javne ustanove, katerih delovanje je bolj ali manj javno in poteka po znanih predpisih, so posamezniki s katerimi banka sklepa pogodbo, za njih lahko popolna neznanka.
Kar so banke institucije, ki se ukvarjajo z denarjem, morajo biti pri svojem poslovanju skrbne, zato se potrudijo, da pred sklenitvijo posla, vsakega partnerja kar se da dobro spoznajo.
Zanima jih:
- kdo je,
- od kod prihaja,
- kakšni so njegovi prihodki,
- koliko ima stroškov,
- koliko kreditnih obveznosti in kakšne,
- kako vesten je pri izpolnjevanju svojih obveznosti.
Kaj je SISBON?
Zbiranje tovrstnih podatkov je bilo včasih zahtevno, saj je bančnih ustanov več, in vsaka je svoje podatke hranila le zase, kar pa je potrošnikom omogočalo, da so zlahka skrili obveznosti, ki so jih že imeli in si pri različnih ponudnikih nabrali več dolga, kot pa so ga bili zmožni odplačati.
Da bi povečali preglednost bančnega trga in si olajšali proces odločanja o kreditni sposobnosti so banke ustanovile centralni kreditni register oziroma SISBON, katerega namen je hramba in izmenjava ključnih podatkov o finančnem poslovanju posameznika.
Kaj se v SISBONU nahaja?
Pravna podlaga z ustanovitev in delovanje SISBONA se nahaja v Zakonu o bančništvu ter v Zakonu o centralnem kreditnem registru. Na podlagi teh predpisov se v SISBONU hranijo osnovni osebni podatki o komitentih:
- Ime in priimek
- Datum in kraj rojstva
- Naslov prebivališča
- Davčna številka (pri tujcih druga tovrstna identifikacijska številka)
- Podatki o morebitnem osebnem stečaju
Poleg tega se v Sisbonu beležijo in hranijo osebni podatki povezani z bančnim poslovanjem. V Sisbonu jih sporočajo finančne ustanove, ki SISBON uporabljajo in jih je trenutno 38. Glede na Zakon o centralnem kreditnem registru morajo banke, lizing hiše in druge družbe, ki posredujejo kredite, obvezno pristopiti k SISBONU in vanj vnašati zahtevane podatke.
V SISBONU tako najdemo še podatke o:
- številki tekočega računa
- obstoječih in zaključenih posojilih
- rednem in izrednem limitu na tekočem računu
- finančnih lizingih
- karticah z odloženim plačilom (kreditne kartice)
- karticah za nakup na obroke
- danih poroštvih
- različnih plačilnih instrumentih
- izterjavah
- davčnih, sodnih in upravnih izvršbah
Banke v Sisbon tudi vestno poročajo o tem, kaj se dogaja z vašimi kreditnimi posli. Zabeleži se, ko je kredit sklenjen, zabeleži se vsak obrok, ki je plačan, morebitne zamude, preplačila, predčasna plačila in dokončno poplačilo.
Banke v register vnesejo tudi vsako spremembo kreditnega posla: spremembo obrestne mere, višine kredita, načina odplačevanja, odlog plačila, spremembo višine limita,…
Koliko časa se hranijo podatki?
Vsi ti osebni podatki se v SISBONU hranijo še štiri leta po zaključenem bančnem poslu. To pomeni, da ko banka preverja vašo kreditno sposobnost vidi podatke o vašem poslovanju tudi za pretekla štiri leta in morebitni negativni dogodki v tem času tudi vplivajo na oceno kreditne sposobnosti.
Od kod podatki?
Podatke v SISBON vnašajo banke oziroma druge finančne ustanove, ki sistem uporabljajo. Kot zapisano je trenutno teh družb 38, poleg bank še manjši kreditodajalci, lizing hiše in podjetja, ki se ukvarjajo s prodajo blaga na obroke. Sistem upravlja in nadzira Banka Slovenije.
Kdaj lahko moje podatke preveri banka?
Banke za dostop do podatkov v kreditnem registru ne potrebujejo izrecnega soglasja komitentov. A to ne pomeni, da lahko osebne podatke komitentov pregleduje kdorkoli in kadarkoli. Pravila, ki jih določata Zakon o bančništvu in Zakon o centralnem kreditnem registru so zelo stroga. Vpogled v podatke lahko izvede le pooblaščena oseba banke kadar ima zato upravičen razlog. Med opravičljive razloge štejejo:
- Ocena kreditne sposobnosti komitenta
- Izterjava zapadlih obveznosti
- Sprememba podatkov o komitentu
- Reševanje morebitnih reklamacij
- Revizija poslovanja
Do svojih podatkov zbranih v SISBONU ima dostop vsak posameznik. Dostop je omogočen preko spletnega portala Moj Sisbon (http://sisbon.si/sl/dostop-do-podatkov/za-fizicne-osebe). Za vpogled v podatke pa se je potrebno identificirati s kvalificiranim digitalnim potrdilo enega od štirih izdajateljev: SIGEN-CA, Halcom CA, POSTA®CA ali AC NLB.
Če potrošnik opazi, da je pri zbranih podatkih prišlo do napake, lahko kadarkoli zahteva popravek in odpravo napake ali celo izbris napačnega podatka. Zahtevo lahko odda preko posebnega obrazca ali pa preko aplikacija Moj SISBON.
Kako SISBON uporabljajo spletne banke kot je Ferratum?
Med bankami, ki jim zakon dovoljuje uporabo SISBON-a je tudi spletna banka Ferratum. Ta na slovenskem trgu ponuja spletni hitri kredit KESH Limit.
V postopku ocene kreditne kreditne sposobnosti, banka Ferratum komitenta prosi za vpis v sistem SISBON, kjer skozi avtomatiziran proces izvede pregled ključnih informacij o obstoječi kreditni obremenitvi, vestnosti poravnavanja obveznosti in morebitnih negativnih dogodkih v bližnji preteklosti.
Tak dostop omogoča hitro izvedeno oceno kreditne sposobnosti in hkrati hitro odobritev kredita.
Banka Ferratum pri tem dostopa le do podatkov, ki so relevantni za namen sklenitve kreditne pogodbe. Med tem ko morajo bančni uslužbenci pred vpogledom v SISBON zabeležiti interes kreditojemalca, ki se izrazi tako, da uslužbencu banke predloži osebni dokument, morajo spletne banke potrošnika prositi naj predloži oziroma uporabi kvalificirano digitalno potrdilo za fizične osebe.
Dostop do kreditnega registra je enkraten in ga banka ne more izvesti brez ponovne predložitve certifikata.