Kvalificirano digitalno potrdilo: kaj je, kako ga pridobite in kaj vse vam omogoča
Opravljanje storitev bodisi s pomočjo sodobnih komunikacijskih naprav, kot so pametni telefoni in tablice, bodisi s pomočjo računalnika telefona, tudi pri sicer zadržanih Slovencih ni več novost. Preko spleta vedno pogosteje opravljamo dnevne nakupe, komuniciramo z državo, naročamo osebne dokumente in celo opravljamo bančne storitve.
Uporaba novih tehnologij nam omogoča, da čas, ki bi ga sicer zapravili za čakanje v vrstah in pot od ene do druge poslovalnice ali upravne enote, vložimo v stvari, ki resnično štejejo: v družino in bližnje ter aktivnosti, ki nas izpolnjujejo. Brez nepotrebnega stresa, organizacije in čakanja lahko že danes na daljavo opravimo množico storitev, kjer sta bila osebni obisk in identifikacija z osebno izkaznico v preteklosti nuja.
Z uporabo kvalificiranega digitalnega potrdila si zagotovimo, da so vsi naši digitalni opravki izvedeni varno, brez nevarnosti zlorab ali ogrožanja naše zasebnosti.
V tem prispevku boste izvedeli:
- Kaj je kvalificirano digitalno potrdilo za fizične osebe?
- Kje lahko kvalificirano digitalno potrdilo uporabite?
- Uporaba digitalnih potrdil v bančništvu
- Kako pridobiti digitalno potrdilo (SIGEN-CA, SMS PASS, POŠTARCA, AC NLB, HALCOM)?
- Namestitev in upravljanje s kvalificiranim digitalnim potrdilom
Kaj je kvalificirano digitalno potrdilo za fizične osebe?
Kvalificirano digitalno potrdilo za fizične osebe je nadomestek osebne izkaznice, s katerim pri poslovanju preko spleta dokažemo svojo identiteto. Tako kot se na okencu v banki ali upravni enoti izkažete z osebno izkaznico, to pri spletnih opravkih storite s kvalificiranim digitalnim potrdilom. Z njim v elektronskem poslovanju izkazujemo svojo identiteto, jamčimo za vsebino elektronsko posredovanih informacij in se tudi elektronsko podpisujemo.
Tako na eni strani ponudnik storitev ve, da ima opravka z resnično osebo, vi kot uporabnik oziroma uporabnica storitve pa imate zagotovilo, da bo vaše poslovanje preko spleta varno in zasebno.
Če k temu dodamo še bolj tehnični opis, lahko rečemo, da je digitalno potrdilo računalniški zapis, ki vsebuje podatke o imetniku in njegov javni ključ, poleg tega pa še podatke o izdajatelju digitalnega potrdila ter obdobje veljavnosti digitalnega potrdila.
Kje lahko kvalificirano digitalno potrdilo uporabite?
Nabor storitev, ki jih digitalna potrdila omogočajo, je vedno širši. Za varno poslovanje ga zahtevajo tako državni spletni portali, kot so eDavki, eUprava, eVEM, Ajpes, VEP.si, zVEM in e-prostor, kot gospodarske družbe ter finančne ustanove.
Preko eUprave lahko s pomočjo digitalnega potrdila oddamo celo kopico vlog: od tiste za pridobitev otroških dodatkov, do vloge za štipendijo, prijavo na študij, izpisek iz rojstne matične knjige, podaljšamo veljavnost prometnega dovoljenja in hkrati poravnamo tudi letno dajatev za uporabo vozila.
Omogočeno je tudi elektronsko poslovanje s finančno upravo, kjer imajo imetniki kvalificiranih digitalnih potrdil vpogled v svojo davčno kartico, hkrati pa lahko oddajo ugovore k informativnemu izračunu dohodnine, javljajo spremembe glede vzdrževanih družinskih članov, prijavijo dohodke iz naslova oddajanja nepremičnin ali kapitalske dobičke, izberejo društvo, ki mu bodo podarili del dohodnine…
Na spletnem portalu zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (ZPIZ) lahko z uporabo digitalnega potrdila preverimo stanje delovne dobe, pokojninsko osnovo, ali so vsi pretekli in sedanji delodajalci poravnali svoje prispevke, izračunamo pa lahko tudi višino predvidene pokojnine in datum zasluženega odhoda v pokoj.
Na portalu SISBON lahko preverite, kaj o vas vedo banke. Katere posle ste sklenili z njimi, koliko obveznosti še morate poravnati, kako vestni ste bili pri izpolnjevanju obveznosti v preteklosti. Vidno je tudi, katera od finančnih institucij je, seveda ob vašem soglasju, preverjala zgodovino vašega bančnega poslovanja ter katere finančne produkte trenutno uporabljate. Vidi se, koliko ste zadolženi, kako ste poravnavali svoje obveznosti in kakšna je ročnost vaših kreditov ter kako so zavarovani.
Če se opremljeni s kvalificiranim digitalnim potrdilom odpravite na spletne strani centralnega registra prebivalstva (CRP), ki ga vodi ministrstvo za notranje zadeve, lahko preverite, katere osnovne podatke o vas hrani država: ime, priimek, datum in uro rojstva, EMŠO številko vas, vaših staršev in vašega zakonca, vaš naslov in naslov volišča, kjer lahko izvajate svojo volilno pravico. Podatki iz CRP-ja so bistveni pri preverjanju vaše istovetnosti in pri sklepanju poslov preko spleta.
Uporaba digitalnih potrdil v bančništvu
Digitalna kvalificirana potrdila pri poslovanju s prebivalstvom uporabljajo tudi banke, ki vedno več svojih storitev ponujajo preko spleta. Z digitalnim potrdilom komitentom omogočajo dostop do spletnih storitev, ki segajo vse od vpogleda v stanje na računu, podaljšanja ali povišanja prekoračitve na tekočem računu, do sklepanja hitrih kreditnih poslov.
Kvalificirano digitalno potrdilo je tudi temeljni gradnik poslovanja spletnih bank, kot je Ferratum. Banka Ferratum, ki sodi med specialiste za digitalne finance, pri svojem poslovanju skrbi, da so vsi postopki v skladu s slovensko zakonodajo in zakonodajo EU, da so varni, pregledni in omogočajo najvišjo stopnjo zasebnosti in varovanja osebnih podatkov. Banka ima vsa potrebna dovoljenja za opravljanje bančne dejavnosti v Sloveniji in je na seznamu Banke Slovenije med institucijami, ki lahko v naši državi opravljajo kreditne posle bodisi preko podružnice bodisi neposredno.
Za zagotavljanje varnega dostopa do storitev Ferratum uporablja storitev Identyum, ki kot vse sodobne platforme za identifikacijo, ki delujejo v skladu uredbama eIDAS in PSD2, za ugotavljanje istovetnosti uporablja kombinacijo nečesa, kar smo (portretna slika), nečesa, kar imamo (mobilna naprava) in nečesa, kar znamo (6 mestna PIN številka). Ko se odločamo za najem kredita, pa mora banka, poleg naše istovetnosti, s pomočjo podatkov iz javnih evidenc pridobiti tudi oceno naše kreditne sposobnosti.
Kako banka na daljavo pridobi podatke za oceno kreditne sposobnosti?
Za pridobitev podatkov iz Centralnega registra prebivalstva (CRP), SISBON-a in za ugotavljanje finančnega stanja prosilca za kredit mora uporabnik imeti kvalificirano digitalno potrdilo za fizične osebe. Z njim v vsakem trenutku upravlja sam, a z namenom, da banki zagotovi potrebne podatke, ne da bi ob tem moral skakati od okenca do okenca. Katere podatke bo banka Ferratum potrebovala, je odvisno od višine kredita, za katerega komitent zaprosi: za manjše premostitvene zneske do 100 evrov zgolj osnovne osebne podatke, za višje zneske je potreben bolj natančen vpogled v finančno stanje in finančno zgodovino, predvsem v stanje in dogajanje na TRR.
Evropska direktiva PSD2, ki je v veljavi od leta 2019, je določila, da vpogled v stanje na tekočem računu ni več monopol banke, kjer je račun odprt, ampak lahko, ob dovoljenju lastnika računa, vpogled dobijo tudi tretje osebe, v tem primeru banka Ferratum. Za izdajo takšne privolitve se mora stranka s svojimi priključnimi podatki spletne oz. mobilne banke prijaviti na prijavni strani svoje spletne oz. mobilne banke.
Uporaba digitalnega potrdila za pridobitev hitrega kredita je popolnoma varna
Digitalno kvalificirano potrdilo torej prosilcu omogoči, da banki preko spletnih storitev omogoči vpogled in pridobitev potrebnih podatkov. Pri tem banka Ferratum v nobenem trenutku s potrdilom ne upravlja in ga nima v svoji posesti. Potrdilo se ne izvaža in vsa potrebna soglasja mora potrditi uporabnik oziroma prosilec za kredit.
Postopek preverjanja kreditne sposobnosti je izredno hiter, opravite ga lahko od kjerkoli, predvsem pa kadarkoli, tudi izven običajnega delovnega časa bank, ponoči, med vikendi in prazniki. Postopek je avtomatiziran in sredstva se na račun prosilca prenesejo nemudoma. Če se izkaže, da niste kreditno sposobni, tega ne ve nihče, niti zaposleni na banki Ferratum ne.
Kako pridobiti digitalno potrdilo?
V Sloveniji so v uporabi digitalna potrdila različnih izdajateljev:
- SIGEN-CA, ki ga izdaja Državni center za storitve zaupanja,
- POSTAR-CA, ki ga izdaja Pošta Slovenije,
- Nova Ljubljanska Banka (NLB) svojim komitentom zagotavlja AC NLB,
- svojo identiteto lahko na spletu potrdite tudi s potrdilom podjetja HALCOM.
Digitalno potrdilo SIGEN-CA
Najbolj razširjeno kvalificirano digitalno potrdilo je zagotovo brezplačna državna SIGEN-CA. Postopek pridobitve je enostaven. Izpolnite zahtevek za pridobitev digitalnega spletnega potrdila, ki ga najdete na spletnih straneh Državnega centra za storitve zaupanja (SI-TRUST), ga odnesete na upravno enoto (seznam upravnih enot: https://www.gov.si/drzavni-organi/upravne-enote/), kjer preverijo vašo identiteto in podatke, navedene v vlogi. Ob tem določite tudi geslo, ki vam omogoča preklic potrdila.
Najkasneje v desetih dneh boste po pošti prejeli avtorizacijsko kodo (avtorizacijska koda je 14-mestni niz znakov, npr. AWH8-QLUF-9Z86), na elektronski naslov, ki ste ga navedli v vlogi, pa še referenčno številko (referenčna številka je 8-mestno število, npr. 79138083). Nato sledite navodilom za namestitev, objavljenim na spletni strani za prevzem potrdila. Potrdilo si nato uvozite v brskalnik. Aplikacije, ki ga potrebujejo za dostop do spletnih storitev, ga bodo znale poiskati same.
Certifikat si lahko izvozite in shranite bodisi na računalniku bodisi na prenosnem mediju, kot je USB ključ, ter ga namestite v več brskalnikov na različnih napravah.
Osebno digitalno potrdilo SMS PASS za mobilne naprave
S Sigenco lahko dostopate tudi do spletne državne spletne storitve SI-PASS, preko katere upravljate svojo digitalno identiteto in preko katere lahko dostopate do storitve SMS PASS, ki omogoča identifikacijo na mobilnih napravah.
Za aktivacijo in uporabo SMS PASS digitalnega potrdila potrebujete mobilni telefon in aktivno telefonsko številko, uporabniški račun SI-PASS, ter preverjeno identiteto, bodisi preko digitalnega kvalificiranega potrdila (SIGEN-CA), bodisi na upravnih enoti ali katerikoli drugi lokaciji, kjer deluje prijavna služba SI-TRUST. Po opravljenem postopku v uporabniškem računu SI-PASS po pošti prejmete aktivacijsko kodo, s katero dokončate postopek registracije.
Digitalno potrdilo za fizične osebe POŠTAR-CA
Izdajatelj POŠTAR-CA ali Poštarce, kot so jo poimenovali uporabniki, je Pošta Slovenije. Postopek pridobitve je skoraj identičen kot pri Sigenci. Izpolnite vlogo, ki jo najdete na spletu, jo odnesete v poslovalnico Pošte, ki je tudi registracijska pisarna (seznam: https://postarca.posta.si/iskalnik-registracijskih-pisarn/), tam potrdite svojo identiteto, nato pa preko običajne pošte prejmete avtorizacijsko kodo, preko elektronske pošte pa referenčno številko, s katerima preko aplikacije Poštar prevzamete kvalificirano digitalno potrdilo, za katero vam Pošta Slovenije zaračuna 15 evrov.
Digitalno potrdilo AC NLB – KDP
Kvalificirano digitalno potrdilo AC NLB (KDP) za fizične osebe lahko pridobite v katerikoli NLB Poslovalnici. Ob oddaji vloge se morate identificirati z veljavnim uradnim dokumentom s fotografijo ter potrdilom o davčni številki. Za prevzem potrdila vam pošljejo geslo (s poštno pošiljko s povratnico) in referenčno številko (po e-pošti). Postopek nato dokončate preko spletne strani.
HALCOM digitalno potrdilo
Podjetje Halcom, ki sodeluje s številnimi pravnimi subjekti v bančnem sektorju, nudi kvalificirana digitalna potrdila kot datoteko ali pa kot USB ključ ali pametno kartico. Za Halcom digitalno potrdilo boste odšteli okrog 10 evrov. Potrdila na različnih medijih zmanjšujejo možnost zlorab, a predstavljajo dodaten strošek. Tudi pridobivanje Halcomovih potrdil poteka tako, da najprej izpolnite vlogo in se identificirate, je pa proces pridobitve hitrejši, saj je možno potrdilo pridobiti tudi v istem dnevu.
Halcom omogoča naročilo potrdila tudi preko spleta, za kar pa potrebujete že veljavno kvalificirano potrdilo drugega izdajatelja. Če tega nimate, identifikacijo opravite pri pravni osebi, ki Halcomove storitve uporablja. Za uporabo Halcomovih kvalificiranih digitalnih potrdil na medijih je potrebna dodatna programska oprema, za uporabo pametne kartice pa tudi čitalec.
Veljavnost digitalnih potrdil je omejena in traja od 3-5 let odvisno od izdajatelja. Obstoječih potrdil ni možno podaljšati, temveč potrebujete novega, je pa možno novo potrdilo naročiti preko spleta in za identifikacijo uporabiti obstoječe potrdilo, ki je tik pred iztekom. S tem si prihranite ponovno pot v registracijsko pisarno.
Namestitev digitalnega potrdila in upravljanje z njim
Ko od izdajatelja potrdila prejmete tako avtorizacijsko kodo kot referenčno številko, odprete spletno stran za prevzem. Povezavo do le te izdajatelji običajno pošljejo preko elektronske pošte, s katero dobite referenčno številko. Sledite navodilom in v vnosna polja vnesete tako avtorizacijsko kodo kot referenčno številko. Strežnik izdajatelja bo nato ustvaril vaše potrdilo, ki ga nato shranite bodisi na računalnik bodisi na prenosni medij, kot je USB ključ.
Kako uvoziti digitalno potrdilo?
Namestitev v najbolj priljubljene spletne brskalnike (Chrome, Internet Explorer oz. Edge in Safari) je enostavna. Zgolj dvokliknite na shranjeno datoteko in čarovnik za namestitve vas bo vodil po posameznih korakih.
Za brskalnik Firefox je po postopek malce daljši. Po tem, ko ste datoteko z digitalnim kvalificiranim potrdilom shranili, odprete brskalnik, v zgornjem desnem kotu podprete meni, kliknete na zavihek orodja (ang. Preferences), nato Zasebnost in varnost (ang. Privacy & Security), nato Ogled digitalnih potrdil (ang. View Certificates) in nato v zavihku Vaša digitalna potrdila (ang. Your Certificates) izberete opcijo Import (Uvozi). Poiščite datoteko z digitalnim potrdilom in jo izberite. Ob namestitvi vnesete geslo, ki je enako avtorizacijski kodi in postopek je končan.
Izdajatelji svetujejo, da prvi prevzem in namestitev izvedete na osebnem računalniku in ne na tablici ali telefonu, saj si s tem omejite možnosti uporabe in je potrdila težje izvoziti. Ko imate potrdilo enkrat nameščeno na osebnem računalniku, lahko z njim poljubno upravljate.
Kako izvoziti digitalno potrdilo?
Ko ste potrdilo namestili, ga lahko kadarkoli izvozite - bodisi, da si ustvarite varnostno kopijo, bodisi za namestitev na drugi napravi.
Postopek izvoza digitalnega potrdila je enostaven in zelo podoben v vseh brskalnikih. Odprete brskalnik, v meniju zgoraj desno poiščete zavihek Nastavitve, znotraj teh nato področje Zasebnost oziroma Varnost in nato možnost upravljanja certifikatov. V okencu, ki se vam odpre, so vidni certifikati, ki so že nameščeni. Tu imate tudi možnost uvoza novih in izvoza oziroma izdelave varnostne kopije že obstoječih.
Kako namestiti digitalno potrdilo na telefonu ali tablici?
Kvalificirano digitalno potrdilo si lahko namestite tudi na mobilni napravi, torej tablici ali telefonu. Namestitev je preprosta. Digitalno potrdilo izvozite iz osebnega računalnika in ga prenesete na mobilno napravo. Lahko ga pošljete preko elektronske pošte, ga shranite v oblaku, kot sta na primer Dropbox ali Google Drive, in prenesete na mobilno napravo, uporabite bluetooth, katero od spletnih platform za prenos in hrambo datotek, kot je We-Transfer, ali pa računalnik in napravo povežete preko USB kabla.
Ko je datoteka na mobilni napravi, jo le odprete in aplikacija bo poskrbela za namestitev.
Ko je kvalificirano digitalno potrdilo naloženo v brskalnik, se bo vsakokrat, ko ga bo katera od spletnih aplikacij zahtevala, pojavilo pogovorno okno s seznamom nameščenih digitalnih identitet, oziroma potrdil. Izberite pravo, jo s klikom potrdite in želena storitev bo omogočena.