Splošni napotki za varnost na spletu:
Namestite protivirusni program. Uporaba dobre protivirusne programske opreme je najlažji način za izboljšano kibernetsko varnost. Najboljši protivirusni programi vključujejo zaščito pred zlonamerno programsko opremo, virusi, lažnim predstavljanem ter prevarantskimi spletnimi mesti.
Vedno pojdite do vira. Hekerji uporabljajo zavajajoča pojavna okna, e-poštne povezave, SMS sporočila, spletne strani, telefonske klice in drugo z namenom, da uporabnike speljejo k slabim odločitvam. Morda vam vladna agencija res pošilja sporočila, vam je komunalno podjetje poslalo e-pošto ali vaš stari prijatelj želi, da prenesete e-poštno prilogo vendar vam priporočamo, da vedno poskusite potrditi, da so informacije, ki jih dobite, verodostojne, tako da resničnost preverite s klicom podjetja in prijatelja, od katerega ste prejeli sporočilo. Vedno bodite skeptični – če se sliši predobro, da bi bilo res ali, če želi sporočilo spodbuditi vašo radovednost, je v ozadju po vsej verjetnosti goljufija!
Uporabite različna gesla. Najboljši način za zaščito spletnih računov je uporaba različnih in zapletenih gesel za vsak račun. Zapomniti si vsa različna gesla je težko, zato priporočamo uporabo upravitelja gesel.
Naj bo vaš sistem posodobljen. Pomembno je, da svoj operacijski sistem in programe posodabljate, saj razvijalci programske opreme nenehno popravljajo varnostne ranljivosti. Priporočamo, da na računalniku nastavite samodejno posodabljanje.
Ne bojte se prositi za pomoč! Računalnik deluje počasi? Ste prejeli čundo e-pošto? Vam ponujajo neverjetno poceni izdelke? Prejemate čudna obvestila? Obrnite se na zaupanja vrednega družinskega člana ali osebo, s katero se lahko posvetujete.
Kako zaznati spletno prevaro?
Najpogostejše spletne goljufije starejših so:
Romantične prevare. Kriminalci se predstavljajo kot zainteresirani romantični partnerji na spletnih mestih za zmenke ali družbenih medijih in izkoriščajo starejše za denar. Poroča se, da so starejši po svetu v letu 2020 izgubili več kot 280 milijonov dolarjev samo zaradi romantičnih prevar.
Loterije in dobrodelne prevare. Goljufi se predstavijo kot dobrodelne organizacije, loterije ali organizirajo nagradne igre in nato prepričujejo starejše, da so zmagali na natečaju, ali jih prepričajo, da donirajo.
Prevare s tehnično podporo. Kriminalci trdijo, da so tehnična podpora in poročajo lažno težavo z računalnikom ali mobilno napravo. Ponujajo rešitev težav s programom za prevzem nadzora nad napravo z namenom pridobivanja osebnih podatkov.
Prevare z vnuki. Zločinci se predstavljajo kot vnuki, ki prosijo za finančno pomoč.
Prevare z lažno identiteto. Kriminalci trdijo, da so državni uslužbenci in zahtevajo plačilo ali osebne podatke v zvezi z davki, socialno varnostjo, pokojninami itd.
Večino časa bodo spletni prevaranti zelo vztrajni in vas bodo spodbujali, da hitro ukrepate, ne glede na to, ali jim dajete dostop do vaše naprave, jim dajete osebne podatke ali jim pošiljate denar. Pomembno je, da se uprete pritisku in si vzamete čas za ustrezno oceno situacije.