Z vami delimo nekaj tehnik, s katerimi lahko ugotovite, ali komunicirate z osebo vredno zaupanja ali prevarantom:
Ne klikajte na povezave in ne prenašajte ničesar. Če ste tudi le rahlo sumničavi glede prejetega sporočila, ne sledite nobenim povezavam in ne prenašajte datotek. Nevarne povezave in datoteke lahko ukradejo vaše podatke ali poškodujejo vaše naprave.
Pojdite do vira. Dobrodelne ustanove, loterije, tehnični oddelek ali celo vladni urad se lahko lažno predstavljajo. Običajno se lahko obrnete na te organizacije po telefonu ali e-pošti in preverite, ali vas je kontaktiral prevarant.
Preverite e-poštni naslov in ne samo ime pošiljatelja. Preko e-pošte je res enostavno preslepiti nekoga z lažnim imenom pošiljatelja. Ko se to zgodi, vam je ime pošiljatelja morda znano, vendar se e-poštni naslov ne ujema z imenom pošiljatelja. Na primer, v mapi z vsiljeno pošto se lahko pojavi e-poštno sporočilo z imenom »Ferratumbank.si«, vendar je e-poštni naslov »njqksp93tgq922y3@2djfji.6az9yc29rg2djfji.6az9yc29rg.si«. Če je bilo e-poštno sporočilo dejansko od Ferratum banke, bi bil e-poštni naslov recimo »info@ferratumbankferratumbank.si«.
Poiščite tipkarske napake. Napadi z lažnim predstavljanjem pogosto uporabljajo podobno črkovanje kot blagovne znamke, ki jih poskušajo ponarediti, na primer »frattum.com« ali »support@ferratmferratm.com«, da zavedejo uporabnike.
Zastavite si razjasnitvena vprašanja. Vprašajte se: »Zakaj bi oseba za tehnično podporo potrebovala, da prenesem datoteko? Ali: »Kako sem zmagal/a v nagradni igri, v kateri sploh nistem sodeloval/a?« Če si zastavite tovrstna vprašanja, boste verjetno razkrili, ali je sporočilo iz zakonitega vira ali ne.
Uporabite brskalnik. Večina prevarantov ni zelo kreativnih. Obstaja velika verjetnost, da je bil isti tip prevare uporabljen že prej – kopirajte in prilepite besedilo iz e-pošte ali samo vnesite nekaj besed, ki opisujejo vašo situacijo, ki ji sledi beseda »prevara« in preverite, ali je bila enaka prevara že izvedena.
Pojavni oglasi z lažnim predstavljanjem, ki se prikažejo med brskanjem po internetu, so prav tako zelo pogosti. Nekateri oglasi vas bodo pozvali, da prevzemite nagrado ali pa boste morda celo prejeli ponarejeno obvestilo od Microsofta ali Apple-a, ki trdi, da je z vašo napravo nekaj narobe. Najbolje je, da ne klikate nobenih pojavnih oglasov, ki se prikažejo na vašem zaslonu, in preprosto kliknete X v kotu, da zaprete okno – obvestila sistema Windows se nikoli ne prikažejo na sredini zaslona brskalnika.
Lažnih sporočil ne pošiljajo samo neznanci. V račune prijateljev je mogoče vdreti in pošiljati lažna sporočila. Bodite pozorni na neoseben, nejasen ali neznan jezik v sporočilu. In če od prijatelja prejmete sporočilo ali e-pošto, ki vas prosi, da kliknete povezavo, sledite našim navodilom in poskusite ugotoviti, ali je sporočilo lažno. Če je mogoče, preprosto stopite v stik s svojim prijateljem s telefonskim klicem ali SMS-om in preverite resničnost sporočila.